Kategorie
Aktualności biuro rachunkowe Białołęka Warszawa biuro rachunkowe Tarchomin Warszawa biuro rachunkowe Targówek Warszawa

Odliczenie VAT od samochodów po 1 kwietnia 2014 r.

W dniu 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie nowe zasady odliczania podatku od towarów i usług od samochodów znajdujących się na stanie firm biuro rachunkowe ursynów. Będzie teraz trzeba prowadzić szczegółową dokumentację, aby udowadniać, że pojazd nie jest używany do celów prywatnych przez przedsiębiorcę.

Zgodnie z nowymi regulacjami firma, która zakupiła nowy samochód lub wzięła go w leasing, będzie miała prawo pełnego odliczenia podatku VAT, jeżeli pojazd będzie przeznaczony tylko do użytku firmowego.

Wśród pojazdów, które będą mogły mieć pełne odliczenie podatku od towarów i usług należy wyróżnić np. koparki, dźwigi, karetki pogotowia, które konstrukcyjnie przeznaczone są do przewozu więcej, niż dziesięciu osób. Ponadto inne pojazdy, które posiadają jeden rząd siedzeń z trwałą przegrodą ładunkową oraz ciężarówki powyżej 3, 5 tony.

W nowych przepisach istnieje również możliwość pełnego odliczenia VAT od samochodów osobowych. Jest tu jednak znacznie więcej wymagań, niż przy wyżej wymienionych pojazdach. Przede wszystkich przedsiębiorcy, którzy będą chcieli zastosować pełne odliczenie, muszą od dnia 1 stycznia 2014 r., prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu. Z punktu widzenia dowodowego wskazane by było, zawrzeć w ewidencji przebiegu pojazdu, stan licznika samochodu, po każdym przejechanym odcinku. W ten sposób urząd skarbowy, będzie mógł skontrolować, czy rzeczywiście pojazd jest używany tylko do celów służbowych. Ponadto samochód osobowy powinien być zgłoszony do Urzędu Skarbowego w ciągu 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku, w którym zastosowano pełne odliczenie VAT.

Zgodnie z nowymi zasadami, można odliczyć 50% podatku od towarów i usług, od samochodów osobowych bez prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Oznacza to, że został zniesiony dotychczasowy limit wynoszący 6000 zł. W związku z powyższym będzie można odliczyć 50% VAT, nie tylko od zakupu, ale również od wydatków eksploatacyjnych, za wyjątkiem odliczeń za paliwo. Przy wydatkach poniesionych na benzynę do 1 lipca 2015 r. nadal nie będzie można odliczyć VAT. Dopiero po tej dacie przedsiębiorcy posiadający samochody osobowe, będą mogli odliczyć od kosztów paliwa 50 % podatku od towarów i usług. Prawidłowe odliczenia podatku zapewni Państwu.